Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Wszystko o podatku od najmu
Wynajem mieszkania : podatki od wynajmu

Najem może być postrzegany, jako dwa różne sposoby zarobku. Może być oddzielnym źródłem dochodu, lub stanowić przedmiot działalności gospodarczej - gdy podatnik to do ewidencji działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku musi on dokonać rejestracji w urzędach. Chodzi tu przede wszystkim o urząd skarbowy, statystyczny no i oczywiście ZUS. Jeżeli podatnik nie dokona żadnych z tych czynności występuje zjawisko zwane najmem prywatnym.
Najem prywatny rozliczny jest w dwóch możliwościach, przy czym należy pamiętać, iż wybrana forma opodatkowania obowiązywać będzie przez dany rok. Przychodem jest tu tylko czynsz, więc należy pamiętać, że każde inne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania nie podlegają opodatkowaniu.
Zasady ogólne przy rozliczaniu Opodatkowanie dochodu wynosi odpowiednio według skal podatkowych obowiązujących w Polsce. Są to podatki rzędu 18 i 32%. Gdy dochód przekroczy 3 091 zł z tytułu najmu, należy wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy PIT. Następnym, a zarazem ostatnim krokiem jest wykazanie tego dochodu w PIT 36 - deklaracji rocznej do 30 kwietnia po zakończeniu roku.
Istnieją jeszcze inne korzystne formy jak ryczałt ewidencjonowany, ale musimy mieć świadomość, iż żadne koszty związane z wynajmem lokalu nie będą na naszej głowie. Oprocentowanie wynosi tutaj 8,5% do kwoty 13 480 zł, ale przekroczenie jej wiąże się z podatkiem 20%.
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą świetnym punktem wyjścia jest skorzystanie z podatku liniowego, który jest opodatkowany w 19%.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.