Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Co zrobić by mieć dobrze urządzone mieszkanie?
projektowanie domu : własny dom : działka

Co zrobić by mieć dobrze urządzone mieszkanie? Posiadanie własnego domu to marzenie wielu ludzi, szczególnie tych, którzy mają już dość przebywania w małym mieszkaniu w bloku. Brak swobody, prywatności, czy choćby własnego kawałka zieleni niejednokrotnie przekonuje ludzi do zmiany miejsca zamieszkania. Dom można wybudować samemu, kupić w stanie surowym bądź całkowicie wykończonym. Tak czy inaczej, jedno jest pewne, własny dom to azyl, małe, prywatne miejsce na Ziemi, gdzie spędza się znaczną część swojego życia. Dlatego warto zainwestować w ten wybór.

Posiadanie własnego domu przynosi niewątpliwie wiele korzyści i przyjemności, które można wyliczać w nieskończoność. W swoich czterech ścianach można robić to, na co ma się ochotę; dzieciaki mogą szaleć jak na ich wiek przystało, nie narażając się przy tym sąsiadom pukającym zza ściany. Z życia wiemy, że niejednokrotnie wystarczy głośniejsze włączenie muzyki w bloku, aby doszło do sąsiedzkiej awantury. Posiadanie domu najczęściej wiąże się z obecnością ogrodu, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, urządzić przyjęcie na świeżym powietrzu, czy choćby wypuścić psa aby mógł zażyć ruchu bez szczególniej opieki i kagańca. Na osiedlowym blokowisku możemy jedynie znaleźć kawałek "wspólnej" zieleni, którą w dodatku musimy dzielić z wyprowadzanymi i załatwiającymi tam swoje potrzeby czworonogami. Należy także zadbać o swój samochód, a obecność garażu jest najlepszym rozwiązaniem. Stanowi to jednak problem dla mieszkańców bloków, ich pojazdy albo stoją pod gołym niebem na osiedlowych uliczkach, albo zamieszkują garaże, zazwyczaj jednak dosyć odległe od samego miejsca zamieszkania. Dlatego bycie właścicielem domu jest nie do przecenienia.

Własny dom to oczywiście nie tylko same pozytywy. Uszkodzony dach, cieknące rury, problemy z ogrzewaniem, o to wszystko musimy zadbać sami, bądź wezwać fachowców, co nierozłącznie pociąga za sobą koszty finansowe. Utrzymanie w odpowiednim stanie ogrodu także może stać się dużym problemem, gdyż wiąże się to z regularnym przycinaniem drzew, koszeniem trawy, odchwaszczaniem. Jednak coś za coś, sami musimy podjąć decyzję na czym bardziej nam zależy. Oczywiście, najpierw aby zamieszkać w domu należy go nabyć bądź wybudować, co również wymaga czasu i poświęcenia.
Jeśli nie spieszy się nam z przeprowadzką, lepszą opcją jest stworzenie domu od podstaw, gdyż niejednokrotnie pociąga to za sobą mniejsze nakłady finansowe niż zakup wykończonego już budynku, a i projekt zostanie wykonany wedle naszych marzeń. Po wizycie u architekta kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej działki, co można zrobić na własną rękę bądź za pomocą pośrednika. Ta ostatnia to metoda łatwiejsza, ale i droższa. Następnie należy się udać do urzędu gminy w celu załatwienia formalności (umowa o warunkach zabudowy, złożenie wniosków z dołączoną mapą geodezyjną, otrzymanie pozwolenia na budowę itd.). Teraz można już rozpocząć projektowanie domu, zatrudnić ekipę budowlaną i inspektora nadzoru (nie jest on jednak konieczny). W momencie rozpoczęcia budowy, trzeba pamiętać o tablicy informacyjnej, gdyż jej brak grozi mandatem.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak zaaranżować wnętrze, wprowadzić się i czerpać przyjemność z możliwości mieszkania we własnym domu. Nic nie da nam większej satysfakcji i radości niż świadomość, że stworzyliśmy go od podstaw, wedle własnych gustów i upodobań.

Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.