Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Wielkomiejskie mieszkania. Szczecin miastem wielkiej płyty.
szczecin : wielka płyta

Wielkomiejskie mieszkania. Szczecin Wielka płyta jako materiał do budowy budynków, głównie mieszkalnych, powstał po I Wojnie Światowej w Holandii. Jednak pierwsze większe konstrukcje z tego budulca powstały we Francji kilka lat później . Ostatecznie w zachodniej Europie, z powodu rosnących kosztów transportu, zrezygnowano z tego materiału pod koniec lat 70.

W Polsce technologia ta była odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie nowych mieszkań. W od lat 50 do 80 powstało tysiące bloków budowanych tą techniką. Istniało kilka systemów wielkiej płyty. W Polsce jednym z popularniejszych był między innymi system Szczeciński. System ten został oparty o linie technologiczne sprowadzane z ZSRR, a jego dostosowaniem do polskich warunków zajęło się Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego "Miastoprojekt" Szczecin oraz Biura Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Tak zbudowano pierwsze bloki i mieszkania w Szczecinie na początku lat 70.

Dzisiaj zbudowane za pomocą gotowych prefabrykowanych elementów zbudowane są prawie wszystkie mieszkania. Szczecin jako miasto portowe był szczególnym oczkiem w głowie władz poprzedniej epoki. Duże liczby obywateli zjeżdżały tutaj za pracą i chlebem a nowe bloki rosły jak grzyby po deszczu. Dzisiaj po tamtych latach pozostało jedynie wspomnienie i kilka tysięcy budynków z wielkiej płyty. Jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Patrząc na wielopiętrowe molochy można tylko się zastanawiać czy świadczą one o potędze człowieka, czy o kruchości jego dzieł wobec czasu i sił natury. Szybko biegnące lata i postępująca korozja szybko uświadamia że te cuda ówczesnej technologii mogą się szybko obrócić w proch i pył.

Jak straszą eksperci już niedługo zaczną się sypać wszystkie wykonane tą technologią mieszkania. Szczecin, więc ma o czym myśleć. Byleby za kilka lat nie okazało się że połowa ludności miasta straci swoje mieszkania. Miejmy nadzieję, że są to tylko podsycane interesem deweloperów, pesymistyczne przewidywania mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ale sam fakt ich powstania może dać nie jednej młodej rodzinie do myślenia przy inwestowaniu w własne M w stolicy zachodniego Pomorza.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.