Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Zaha Hadid - architektka świata projektuje dla Warszawy
zaha hadid : architekt : lilium

Architektura zazwyczaj kojarzy nam się z mężczyznami, zaś słynnych kobiet nie ma tam nawet jak na lekarstwo, jedynym wyjątkiem jest Zaha Hadid, kobieta, która odniosła niesamowity sukces w dziedzinie architektury.

Urodziła się 31 października 1950 roku w Bagdadzie. Od dzieciństwa chciała zostać architektem, rodzice chcieli spełnić jej marzenia. Rozwijając dziecko w tym kierunku, zabierając do różnych galerii sztuki a także muzeów. Ojciec Zahy dbał o wykształcenie dzieci. Posłał córkę, która przecież była muzułmanką do szkoły w Bejrucie, tam ukończyła matematykę. Po dojściu do władzy Sadama Husajna rodzina Zahy przeprowadziła się na stałe do Londynu i właśnie tam w Architectural Association School uzyskała dyplom z architektury. W 1980 roku założyła własne biuro. Jej prawdziwa kariera rozpoczęła się w 1983 roku, kiedy to wygrała Międzynarodowe Zawody Projektowe za co została nagrodzona członkowstwem "The Peak Club" w Hong Kongu.

Pierwszym większym zrealizowanym projektem (rok 1993) Zahy Hadid była straż pożarna fabryki Vitra w Weil am Rhein. Poza projektowaniem wykładała na wielu uniwersytetach m.in. na Harvardzie, a od 2001 roku jest profesorem na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Wiedniu oraz na Uniwersytecie Kolumbia. Oprócz nagrody ""The Peak Club", otrzymała bardzo wiele innych równie prestiżowych. Największą z nich jest Nagroda Pritzkera(otrzymała ją w 2004 roku), którą zdobyła jako pierwsza kobieta. Jak sama mówi: "Jestem jedyną kobietą w tym ekskluzywnym klubie dla mężczyzn, jakim jest światowa architektura. Zdarzają się czasem słynne pary w tym fachu, ale samodzielne kobiety już nie. Zapłaciłam za to swoim życiem osobistym".

Jej architektura jest bardzo oryginalna; jak kiedyś sama powiedziała: "To wszystko bierze się stąd, że nie jestem Europejką. Moje rzeczy nie są tak racjonalne, jak ludzi Zachodu. Są bardziej emocjonalne, intuicyjne", lecz niektórzy twierdzą, że jej pochodzenie nie ma wpływu na jej twórczość, a od jej dzieł bije feminizm. Jej początkowe projekty były zadziwiające lecz większość liczących się w zawodzie ludzi twierdziła, że nie nadają się do realizacji. Potrzebowała bardzo wiele determinacji i wiary w siebie, żeby dojść do takiego sukcesu. Jej drugą miłością po projektowaniu są obrazy i rysunki, które zazwyczaj przyjmują formę futurystyczną. Jej dzieła są pokazywane na całym świecie. Dość dziwne jak na nasze czasy wydaje się to, że w swojej pracy nie używa komputera. Może dzięki temu jej budynki są tak niezwykłe.

Dzieła Zahy Hadid, są słynne na całym świecie; oto niektóre z nich: Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku(1999 rok), ponadto, muzeum nauki w Wolfsburgu(2005 rok), wieżowiec na starych terenach targowych w Mediolanie (zabudowa dzielnicy wspólnie z Danielem Libeskindem, Aratą Isozakim oraz Pierem Paolem Maggiorą, w 2004 konkurs, zakończenie realizacji planowane na 2014). Może już niedługo będziemy mieli okazję podziwiać budowlę jej projektu w Polsce, zaprojektowała dla Warszawy, a dokładniej dla spółki Lilium, 250-metrowy wieżowiec, który ma stanąć tuż obok Hotelu Marriot.

Skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.