Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Wieża Eiffla straszydło ze stali
eiffla : paryż : architektura xx wieku : współczesne budowle

Najbardziej popularną wieżą na świecie, uważaną za rozpoznawczy symbol Francji jest wzniesiona w latach 1887/1889 w Paryżu wieża Eiffla mierząca trzysta dwadzieścia cztery metry, składająca się z osiemnastu tysięcy elementów połączonych ze sobą dwoma i pół milionami nitów i ważąca ponad dziesięć tysięcy ton. Nazwa jej pochodzi od Aleksandra Gustawa Eiffla, który był francuskim inżynierem budowy mostów.

Została wybudowana z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Powszechnie uważana jest przez współczesnych za straszydło, które szpeci architekturę Paryża. Na tę negatywną opinię wpływa fakt, że całkowicie Eiffla składa się ze stali. Z początkiem dwudziestego wieku budowla z żelaza była czymś nowym i bardzo nowoczesnym, ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Dzisiaj może budzić wątpliwości jej żelazna konstrukcja. Mimo negatywnych, zmieniających się na przełomie lat opinii Eiffla została uznana za wybitne dzieło w rozwoju konstrukcji architektonicznych. Do 1929r., przez czterdzieści lat wieża Eiffla była najwyższą budowlą na świecie, aż do czasu wzniesienia w Nowym Jorku Chrysler Building.

Wieża Eiffla jest co siedem lat odmalowywana w celu zapobieżenia korozji. W tymże celu malarze zużywają około pięćdziesiąt pięć ton farby. Co interesujące, jej wysokość ulega corocznej zmianie o około osiemnaście centymetrów. Zachwiania te zależą od temperatury. Podstawę konstrukcji stanowią cztery trapezoidalne części o boku dwudziestu pięciu metrów. Tarasy widokowe, z których podziwiać można panoramę Paryża oraz (przy dobrej pogodzie) dalsze krajobrazy (nawet do czterdziestu dwóch mil w każdą stronę) zostały umieszczone na 58m, 116m i 273m.

Dla odwiedzających wieżę turystów zadbano o możliwość spożycia posiłków w restauracjach czy zakupienia pamiątek (chociażby najbardziej popularnych miniaturowych wież Eiffla) w małych sklepikach. Z każdej strony obiektu zostały umieszczone siedemdziesiąt dwa nazwiska francuskich naukowców i innych znanych ludzi. Na pierwszy i drugi poziom wieży możemy wejść 1665 stopniami. Natomiast, jeżeli chcemy podziwiać Paryż z najwyższego punktu konstrukcji, możemy tam wjechać jedną z kliku wind. Kiedy zapada zmrok Eiffla zmienia swój wizerunek. Staje się według wielu opinii jeszcze piękniejsza i robiąca jeszcze większe wrażenie. Na taki wizerunek wpływa umieszczone na szczycie oświetlenie. Dużą rolę odgrywają również światełka, które lwicą różnymi kolorami w zależności od okazji czy święta. Do ciekawostek możemy zaliczyć również to, iż do tej pory wieżę Eiffla odwiedziło około dwustu milionów turystów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu tymże obiektem. Z każdym rokiem przybywa ok. trzech milionów zwiedzających.

Wybudowanie wieży Eiffla, jak i powstanie jeszcze innych licznych budowli przełomu XIX i XX wieku miało znaczący wpływ na postęp techniczny budownictwa naszej epoki. Według wielu znawców mówić tu można o przełomie w twórczości architektów.

Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.