Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Top 5 hoteli w Polsce
Hotele w Polsce: Top 5 hoteli w Polsce

Architektura jest niewątpliwie dziedziną sztuki. Choć jej obiekty są zwykle jak najbardziej dziełami użytkowymi, to zawsze prócz walorów praktycznych oceniamy także te estetyczne, a to znaczy, że nasza ocena siłą rzeczy jest subiektywna. Z tą świadomością przedstawiam tu 5 polskich hoteli, które według mnie zasługują jeśli nie na medal, to choćby na szczególną uwagę.

Bursztynowy Palac1.Bursztynowy Pałac
Pierwsze miejsce na mojej liście zajmuje Hotel Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie, kilkanaście kilometrów od Koszalina. Choć nie jest to jedyny bursztynowy pałac w Polsce, obiecuję każdemu kto tu zajrzy, że nigdy już nie pomyli go z innym i nie zapomni tego hotelu. To miejsce jest tak bajkowe, jak tylko można to sobie wyobrazić. Sam pałac został zbudowany w latach 1899-1901 w stylu neorenesansowym przez ród von Kemecke i wraz z tak zwanym Białym Pałacem i Rezydencją Myśliwską stanowi kompleks. Dziś całość znajduje się w obrębie parku krajobrazowego co nadaje hotelowi niezwykłego kolorytu i jest dodatkową atrakcją. Prócz luksusowych pokoi, na przykład apartamentu madame Walewskiej, hotel oferuje także wypoczynek w SPA, kort tenisowy, a z ciekawostek również plac do francuskiej gry w boule, inaczej petanki, czy tak zwaną strzelnicę do golfa gdzie ćwiczyć można długie uderzenia. Odniesienia do tradycji szlacheckich można znaleźć także w menu, które oferuje bogaty wybór dań z dziczyzny, ale znajdziemy w nim także takie przysmaki jak owoce morza.

Andels Hotel2.Andels Hotel
Jako kolejny chciałam pokazać Andels Hotel z Łodzi. Mnie urzeka jego wygląd, ale nie tylko dlatego znalazł się na mojej liście. Wybrałam go, aby pokazać przykład mistrzowskiej adaptacji dawnej architektury i dostosowania jej do współczesnych wymagań. Mamy tu pokaz jak łączyć stare z nowym, jak komponować całość nie na zasadzie kontrastu, ale uzupełniania się. Hotel mieści się przy ulicy Ogrodowej, niedaleko największego deptaka Europy, czyli ulicy Piotrowskiej, w zabytkowym budynku dawnej przędzalni, w tak zwanym Centrum Manufaktura. Prócz ponad 250 pokoi, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, posiada także oszklony basen, ośrodki fitness i wellness oraz przepiękną salę balową. Atrakcją samą w sobie jest pokój dwupoziomowy, posiadający własny taras. Także atrakcją cenową, gdyż doba kosztuje 490 Euro. Za oryginalnym i odważnym, bardzo współczesnym stylem wnętrz, które kontrastuje z zabytkowym wyglądem całego budynku, stoją londyńscy architekci z Jestico+Whiles. Andels Hotel to dziś bez wątpienia jedna z wizytówek Łodzi. Pokazuje on oba oblicza miasta ? dawną, historyczną stolicę przemysłu dziewiarskiego oraz nowoczesne, prężnie rozwijające się miasto. Bez wątpienia w Łodzi jeszcze wiele zostało do zrobienia, ale ten przykład wskazuje właściwą drogę.

Westin Warsaw3.Westin Warsaw
Wśród wybudowanych w ostatnich latach w Warszawie hoteli, swoją elegancją wyróżnia się bez wątpienia Westin Warsaw zaprojektowany przez John Portman & Associates oraz warszawskie Biuro Projektów Kazimierski i Ryba znane choćby z projektu nagrodzonej centrali Banku Gospodarki Żywnościowej. Hotel swoją architekturą i kolorystyką wpisuję się w tak zwany kompleks Atrium biegnący wzdłuż Alei Jana Pawła II, ciąg nowoczesnych budowli, które nadają obecnie charakter tej części Warszawy. Już na pierwszy rzut oka wrażenie robi granitowa elewacja gmachu, która nadaje mu rys solidnej budowli, a przy tym budzi zaufanie i obiecuje wysoki komfort i poziom. Ale najbardziej charakterystyczna jest wysoka tuba przeszklonej windy, która umiejscowiona w narożniku od strony alei, w prawie całej swej szerokości daje niezwykła panoramę miasta. W wystroju wnętrz, hotel nawiązuje do dobrych światowych tradycji lat sześćdziesiątych.

Granary Hotel4.Granary Hotel
Kolejny na liście jest Granary Hotel we Wrocławiu. Wybudowany przy ulicy Menniczej, w zaniedbanej dzielnicy, zwraca uwagę swoją niecodzienną linią. Poprzez kontrast z ubogim otoczeniem, hotel tym bardziej wyróżnia się perfekcyjnością oddaną w każdym detalu. To wysokiej klasy hotel z kategorii butikowych, a więc luksusowych, zwabiających klientów oryginalnością, komfortem oraz wysokim standardem wyposażenia i obsługi. Hotele takie są zwykle średniej wielkości, łącząc nowoczesność z niepowtarzalnym wystrojem i klimatem. Jest dziełem francuskiego biura Gottesman Szmelcman, oraz wrocławskiego Studia Architektonicznego Ozone. Bryła hotelu została adoptowana ze zniszczonego XVI-wiecznego spichlerza i słodowni stąd jego anglojęzyczna nazwa. Zbudowany jest z czerwonej cegły i ten tradycyjny element jest też podstawą aranżacji części wnętrz. Hotel rozmieszczony jest na 3 kondygnacjach, przy czym w dawnych piwnicach mieszczą się recepcja, restauracja i bar, oraz SPA i sale fitness. Nawiązaniem do tradycji są też widoczne w pokojach akcenty piwne i motyw jęczmienia, który był podstawą słodu w browarnictwie.

Hotel Litwor5.Hotel Litwor
Hotel Litwor w Zakopanem, znalazł się na tej liście ponieważ w nowoczesny sposób odnosi się do niezwykle charakterystycznej tradycji architektonicznej regionu, reprezentując styl zakopiański. Tej tradycji trudno sprostać nie ocierając się o kicz i nie naśladując ślepo gotowych rozwiązań. Uważam, że projektantom udało się znakomicie połączyć ponad wiekową spuściznę Podhala z nowoczesnością, przez co Hotel Litwor idealnie, bez najmniejszego zgrzytu wtapia się w zabudowę Zakopanego, a przy tym reprezentuje najwyższy światowy poziom. Obowiązkowe elementy w postaci infrastruktury przeznaczonej do pielęgnacji zdrowia i dbałości o kondycję spełniają basen, salon fitness, siłownia i wiele innych. Ten 5-cio gwiazdkowy hotel znajduje się w malowniczym parku przy Krupówkach, głównej ulicy Zakopanego, co podnosi jego atrakcyjność. Zgodnie ze światowymi trendami rozwija usługi w kierunku hotelu butikowego, o czym pisałam wyżej.

Wybrane przeze mnie obiekty to zarówno wielkie hotele należące do znanych sieci jak i o wiele mniejsze placówki, wyróżniające się indywidualnym charakterem i oryginalnością. W ocenie hotelu należy brać pod uwagę wiele czynników, ale w moim wyborze podstawowym kryterium były aspekty architektoniczne i uważam, że każdy z wymienionych w tej kwestii broni się sam. Niezwykle istotnym elementem wśród usług oferowanych przez nowoczesne hotele, jest oferta organizacji spotkań biznesowych, za czym kryje się przystosowanie odpowiednio wielkich sal do przeprowadzania prezentacji z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki z telekonferencjami włącznie, organizacja szkoleń, a także tradycyjnych imprez integracyjnych dla pracowników wielkich firm. Każdy z hoteli na tej liście posiada do tego odpowiednią infrastrukturę.

Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.