Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Top 10 najładniejszych budowli w Polsce
zamek w malborku : pałac w wilanowie : ratusz w poznaniu :
kościół mariacki : łazienki królewskie : hala ludowa


Jak pisał w XVII wieku Łukasz Opaliński: "każdy naród ma swój sposób budowania, inakszy i osobny. I stosuje go naprzód do swego nieba, a potem do swego zwyczajnego życia". Postaram się przybliżyć dziesięć polskich budowli, które według mnie są najpiękniejsze w Polsce, a oto moje top dziesięć najpiękniejszych polskich budowli.

1. Zamek w Malborku

Na pierwszym miejscu uplasował się zamek w Malborku, który jest najwybitniejszym zabytkiem gotyckiej architektury obronnej, często określany jako gotyk ceglany. Został on wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274- 1457. Zamek otoczony jest fosami i kilkoma pierścieniami potężnych murów obronnych. Ze swymi strzelistymi wieżami, ażurowymi gankami obronnymi, dekoracyjnymi portalami i ozdobnymi fryzami robi niesamowite wrażenie.
2. Pałac w Wilanowie

Tuż za zamkiem malborskim na mojej liście znajduje się barokowy Pałac w Wilanowie wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego. Wilanowski pałac jest tak niezwykły poprzez połączenie sztuki europejskiej z polską tradycją budowlaną oraz zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który nawiązuje do symboliki antycznej.
3. Ratusz w Poznaniu

Na trzecim miejscu znajduje się ratusz w Poznaniu, uznany za jedną z najpiękniejszą budowli renesansowych. Wybudowano go na przełomie XII i XIV wieku(gotyk), a w latach 1550-67 ratusz został przebudowany przez architekta Jana Baptystę Quadro w stylu renesansowym. Ozdobą gmachu jest elewacja frontowa nad którą wznoszą się trzy wieżyczki, a w środkowej wieżyczce nad zegarem znajduje się platforma, na której codziennie ukazują się dwa koziołki.
4. Kanał Elbląski

Kolejną budowlą jest kanał elbląski, który jak niektórzy mówią: "można nazwać cudem i to nie tylko techniki". Kanał uruchomiono w 1860 roku, a zaprojektował go Georg Jacob Steenke, całkowita długość to 83,3 km, w tym 43,82 km przypada na kanał sztuczny, a 39,48 km stanowią jeziora. Oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni.
5. Kościół Mariacki

Na piątym miejscu uplasował się Kościół Mariacki w Krakowie. Gotycki kościół z dwiema wieżami(jedną wyższą, z której dziś możemy usłyszeć hejnał) wzniesiono w latach 1355-1365. Wnętrze bazyliki wypełnione jest dziełami sztuki w większości z okresu baroku. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz Wita Stwosza z XV wieku. Polichromia kościoła wykonana została przez Jana Matejkę.
6. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Kolejną budowlą jest Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, ukończona w 1999 roku, a zaprojektowana przez Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego, uważana jest za jedną najpiękniejszych bibliotek w Europie, na dachu znajduje się wspaniały ogród.

źródło: www.wikipedia.pl licencja: Gnu License
7. Kościoły Pokoju, Jawor i Świdnica

Tuż za Biblioteką UW znajdują się Kościoły Pokoju, Jawor i Świdnica. Największe budowle drewniane w Europie, wybudowane w XVII wieku. Bardzo dekoracyjne kościoły, wewnętrzne ściany pokrywają bardzo liczne dekoracje i malowidła.


źródło: www.wikipedia.pl licencja: Gnu License

źródło: www.wikipedia.pl licencja: Gnu License
8. Hala Ludowa we Wrocławiu

Na ósmym miejscu znajduje się Hala Ludowa we Wrocławiu, zaprojektowana przez Maxa Berga, a powstała w latach 1911 –1913. Wzniesiona dla uczczenia stulecia bitwy pod Lipskiem. Hala ma 42m wysokości, a nakrywająca ją żelbetonowa konstrukcja 67 m średnicy.

źródło: www.wikipedia.pl licencja: Gnu License


9. Kopalnia soli w Wieliczce

Kolejną budową dość niezwykłą jest Kopalnia soli w Wieliczce, która jako jedyna na świecie działa nieprzerwanie od średniowiecza.

źródło: www.wikipedia.pl licencja: Gnu License


10. Łazienki Królewskie w Warszawie

Na ostatnim dziesiątym miejscu uplasowały się Łazienki Królewskie w Warszawie, założone w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Główną atrakcją w Łazienkach jest Pałac Łazienkowski, zwany tez Pałacem na Wodzie.

Copyright by Kriss SzkurlatowskiPrzedstawione budowle są mniej lub bardziej przez nas lubiane, ale na pewno przez wszystkich znane. Top 10 najpiękniejszych budowli polskich ukazuje nam, że my Polacy mamy czym się szczycić i chlubić w świecie.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.