Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Top 10 najbrzydszych budowli świata
bazylika w licheniu : złote tarasy : pałac kultury i nauki : budynek telewizji polskiej


Nie od dziś wiadomo, że piękno może porazić lub zapisać w naszej osobowości niesamowite doznania, tak samo jest z brzydotą, potrafi wywrzeć na człowieku niesamowite wrażenie, czasami nawet mocniejsze niż piękno. Oto top 10 najbrzydszych polskich budowli:

1. Bazylika w Licheniu

Na pierwszym miejscu znajduje się Bazylika w Licheniu, największa w kraju, wybudowana w ciągu dziesięciu lat, zaprojektowana przez Barbarę Bielecką. To Sanktuarium Maryjne budzi kiczowate wrażenie, bije od niego przepych i przytłaczające wrażenie, przez niektórych komentowana jako "sakralny Disneyland".
2. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Na drugim miejscu uplasował się Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Tzw. dar narodu radzieckiego dla Polski, łączy style: art deco, socrealizmu i polskiego historyzmu. Wygląda jak budynek wyjęty z horroru i swoją posturą może straszyć całą Warszawę.
3. Złote Tarasy

Tuż za Pałacem Kultury i Nauki znajdują się Złote Tarasy, kompleks został otwarty 7 lutego 2007 roku, a zaprojektowany został przez Jerde Partnership. Mimo że projekt zdobył nagrody na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Handlowych MAPIC w Cannes, przez zwykłych użytkowników został okrzyknięty niespotykanym, betonowym kiczem wbitym w centrum miasta.
4. Czarny Kot Warszawa

Na kolejnym miejscu znajduje się hotel Czarny Kot w Warszawie mieszczący się na ulicy Okopowej. Zaprojektowany w stylu pałacyku, z wieżyczkami, wnętrze w stylu barokowym, lecz barok mimo wszystko zachowywał dobry smak i gust, którego tu całkowicie brak. Wystrój zapchany, kiczowaty.
5. Wieża Widokowa Gorzów Wielkopolski

Następną po Czarnym Kocie jest Wieża Widokowa przy moście Staromiejskim w Gorzowie Wielkopolskim. Na środku ronda dobudowano wieżę widokową o wysokości sześciopiętrowego budynku, która przypomina ogromnego pająka- przecież nowoczesna architektura nie musi straszyć, a ta jest po prostu potworna.
6. Kościół w Lublinie

Na szóstym miejscu jest Kościół pod wezwaniem błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej, Lublin, ul. Roztocze. Prace budowlane rozpoczęto w 1990 roku a zakończono w 1995 roku. Projekt j świątyni wykonał architekt Stanisław Machnik z Lublina. Budowla kościoła powinna kojarzyć się z rzeczami świętymi, lecz w tym przypadku, aż nasuwają się nieprzyzwoite myśli.

Źródło: www.swietaurszula.lublin.pl7. Budynek Telewizji Polskiej

Kolejną kiczowatą budowlą jest Biurowiec Telewizji Polskiej, Warszawa, ul. Woronicza, którego budowa ciągnęła się przez kilka lat. Dziś moda, którą wyraża dawno przeminęła, architektura jest nieadekwatna do epoki i razi śmiesznością. Budynek przypomina fałdę, a mieszkańcy Warszawy znaleźli na niego kilka niezbyt miłych epitetów. Budynek miał w pewien sposób reklamować TVP, a stał się manifestem porażki i zatopionych pieniędzy.
8. Parafia błogosławionego Władysława z Gielniowa

Na siódmy miejscu znajduje się Parafia błogosławionego Władysława z Gielniowa, Warszawa ul. Przy Bażantarni. Kościół wznoszony był przez całe lata 90-te. Zewnętrzny wygląd kościoła kojarzy nam się raczej z meczetem aniżeli ze świątynią chrześcijańską. W środku jest podobnie, malowidła na ścianach to istna karykatura bardziej przypominają nam kulturę wschodnią; generalnie wnętrze przygniata ogromem.
9. Hotel Gołębiewski i Rezydencja Opera

Na ósmym miejscu znajdują się bardzo słynne Hotele Gołębiewski w Mikołajkach i Wiśle. Powstały w bardzo malowniczych miejscowościach, jednak w ogóle nie dopasowały się do tego krajobrazu, a nawet można powiedzieć, że go przytłaczają. Projekt zupełnie bez pomysłu, a wnętrze przytłacza nas przepychem i ogromem . Zaraz za Hotelami Gołębiewski znajduje się Rezydencja Opera, Warszawa, ul. Niecała, powstała w latach 2004-2005 i jest to jeden z najdroższych apartamentowców w Polsce( metr kwadratowy kosztuje 15 tyś. zł). Projekt miał nawiązywać do wzorów architektury z czasów secesji lecz w rezultacie powstał niezwykły kicz.


10. Regionalne Centrum Widowiskowo-Sportowe w Rzeszowie

Na ostatnim miejscu uplasowało się Regionalne Centrum Widowiskowo-Sportowe w Rzeszowie. Zostało otwarte w czerwcu 2002 roku, a jego głównym budulcem były stal i metal. Budowla z zewnątrz przypomina ogromną harmonię i nie daje nam żadnych skojarzeń ze sportem.

W taki sposób doszliśmy do końca. Jedni mogą być zgodni z tym że to 10 najbrzydszych polskich budowli, a inni wręcz przeciwnie. Trzeba pamiętać jednak, że w architekturze i dekoracji istnieją pewne zasady, których nie wolno łamać, aby nie przesadzić.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.