Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Stare budynki
architektura : budynki

Pamiętasz jeszcze jak wyglądały budynki kilka, lub kilkadziesiąt lat temu? Te budowle znacznie różniły się od tego co możemy zobaczyć dzisiaj. Właściwie te sprzed kilkudziesięciu lat nie mają prawie nic wspólnego ze współczesnymi budynkami.

Stare budynki kojarzą mi się z wielkim, szarym prostopadłościanem z wieloma małymi okienkami, symetrycznie umiejscowionymi koło siebie i z niewielkimi balkonami na których suszy się pranie. Taki widok budzi we mnie pewien rodzaj nostalgii. A jak wyglądają nowoczesne budynki? Cóż, wystarczy przejść się do centrum jednego z większych miast. Budowle które tam powstają, nie ważne czy są to budynki mieszkalne czy biurowce, zdają się iść za zasadą „im dziwniej, tym lepiej”. stare budynkiCałe oszklone, powyginane, jakby miały zaraz się przewrócić, wysokie na kilkaset pięter lub przypominające jakieś dziwne stworzenie. To już norma. Nikt nie buduje już normalnych budynków, teraz w cenie są budynki – dzieła sztuki. Niestety takie często są niepraktyczne. Przecież nie każdy odnajdzie się w tak skomplikowanej budowli, jestem pewnie że nie jeden chętniej zamieszkałby w najzupełniej tradycyjnym budynku, bez zbędnych bajerów i upiększeń.

Wystarczy porównać wyniki wyszukiwarki google wpisując „nowoczesne budynki” i „stare budynki”. Od razu widać różnicę. Ta różnica jest nieprawdopodobna! I nie mówię tutaj o budynkach sprzed stu lat, chodzi mi o budynki w jakich mieszkali nasi rodzice. Takie zmiany zaszły w przeciągu zaledwie kilkunastu lat. Warto się zastanowić jak będziemy mieszkać za dziesięć, piętnaście lat, wtedy te nazywane przeze mnie „nowoczesne budynki” okażą się przestarzałe, będzie trzeba wymyśleć coś nowego. Najważniejsze tutaj jest to, żeby ludzkość nie zapomniała jakie jest przeznaczenie budynku, mieszkania - chodzi przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa.

Daniel Libeskind
Architektura sztuką?
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.