Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Robert Konieczy - wyjątkowy architekt, wyjątkowe projekty.
robert konieczy: kwk promes : styl aatrialny

"Robert Konieczny ma 37 lat i trwałe, pewne miejsce w historii światowej architektury" tak portal gazeta.pl na jednej ze swoich stron regionalnych zaczyna obszerny artykuł o tym znanym architekcie. Jest jednym z tych nieszablonowych wybitnych osobistości, które zawsze idą swoją ścieżką.

Od początku jego kariera była wyjątkowa. Nie zamierzał studiować architektury. Na spotkanie ze znanym architektem poszedł jako świeżo upieczony maturzysta mając w kieszeni poskładaną kartkę i obszczerbiony ołówek. Chciał udowodnić wszystkim, że nie zważa na autorytety. Po narysowaniu zadanej klatki schodowej ów architekt stwierdził, że Robert ma ogromny talent. Po egzaminach praktycznych na Politechnikę Śląską, na których znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych pojechał z kolegami oblewać sukces. Jednak komisja po wzięciu pod uwagę ocen z liceum, które w przypadku Koniecznego nie były najwyższe przesunęła go na 57. pozycję. Uratował go głos anonimowego członka komisji, który stwierdził że to będzie skandal jak przyjmą tych co gorzej wypadli na egzaminie praktycznym. Lista została wydłużona. Był jak sam wspomina najczęściej skreślanym z listy studentem. Interesowały go tylko przedmioty praktyczne. Dziekan zawsze dawał mu kolejną szansę tłumacząc, że nie ma innego wyjścia, gdyż wszystkie projekty Roberta okazywały się najlepszymi na roku. Opętały go projekty ideowe po tym jak dostał wyróżnienie za swoją pracę ma konkursie Bauhaus w Weimarze. Kolejny sukces przyszedł szybko. Praca na temat mostu w Weronie zajęła 3 miejsce, a on sam zyskał zawodową partnerkę, z którą do dziś prowadzi biuro architektoniczne. KWK Promes bo tak nazywa się biuro powstało po skończeniu przez Roberta studiów w 1999 roku. Dzisiaj realizuje wiele projektów wychodzących poza tradycyjne schematy architektury. Niedawno zrealizowało projekt domu według stylu aatrialnego jak sam Konieczny o nim mówi. Jest jakby zaprzeczeniem tradycyjnego domu atrialnego. Mamy do czynienia z wejściem z dziedzińca do którego prowadzi droga pod domem. Na parterze wszystkie ściany są ze szkła co daje fantastyczne wrażenie praktycznie nieograniczonej przestrzeni. Początkowo żadna z europejskich firm nie chciała się podjąć wykonania szyby o długości 5,5m, gdyż wszystkie maszyny pozwalają na maksymalną długość 5,2m. Udało mu się jednak namówić jedną z nich, aby zamówienie wykonała ręcznie. Sam projekt jak również inne niezwykłe wymusiła działka. Ten wyjątkowy dom zdobył tytuł House of the Year 2006 w portalu WorldArchitectureNews.com. Do tej pory w biurze było 10 podobnych projektów. Można w tym miejscu wspomnieć pierwszym projekcie biura - trójkątnym domu, gdyż po przekątnej działki przechodziła żyła wodna, który zdobył nagrodę roku na Śląsku oraz o projekcie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, która była w kształcie ogromnego stożka, wpuszczającego do środka światło w kolorach tęczy rozbite przez pryzmaty; projekt zajął 3 miejsce i jak mówiono nie został zrealizowany tylko dla tego że był zbyt odważny.

Mimo wielu sukcesów, jak sam przyznaje nie ma na razie koncepcji budowy własnego domu. Mieszka na jednym z katowickich osiedli w bloku z wielkiej płyty z narzeczoną i dwójką dzieci.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.