Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Muzeum Powstania Warszawskiego
Historia żywa : Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego Wśród tragicznych kart polskiej historii ta związana z powstaniem warszawskim jest jedną z najbardziej bolesnych, zarówno przez swój tragizm, jak i wciąż żywą pamięć o wydarzeniach sprzed 66 lat. Stolica i jej mieszkańcy przez długi czas czekali na miejsce, które utrwali tę historię i zachowa ją dla przyszłych pokoleń.

Po wieloletnich perturbacjach na miejsce muzeum wybrano zabytkowy budynek dawnej elektrowni tramwajowej. Sama historia tego obiektu jest niezwykle ciekawa, bo zbudowany w latach 1904-1908 jest unikatowym przykładem architektury przemysłowej przełomu wieków XIX i XX. Mocno ucierpiał w czasie II wojny światowej, a po wojnie był zaadoptowany na ciepłownię. W związku z decyzją o utworzeniu muzeum, elektrowni przywrócono w części jej dawny wygląd odsłaniając spod tynku ceglaną konstrukcję.

W 2003 roku rozpisany został konkurs na projekt muzeum o powstaniu warszawskim, a jego zwycięzcą został krakowski architekt Wojciech Obtułowicz, przez lata naczelny architekt Krakowa, znany choćby z projektu Kościoła św. Jana Chrzciciela, Pawilonu Polskiego na EXPO 2000 w Hanowerze, czy z realizowanego obecnie Stadionu Wisły Kraków. Muzeum Powstania Warszawskiego

W projekcie muzeum Wojciech Obtułowicz starał się oddać jak najwierniej charakterystyczne elementy powstańczej Warszawy. Wśród nich warto wymienić barykady, miejsce kluczowych zmagań żołnierzy Armii Krajowej, a przede wszystkim 25-cio metrowej długości kanał, największy chyba symbol powstania. To takimi kanałami przez wiele tygodni przedostawali się łącznicy oddziałów, transporty broni czy transporty rannych, a w ostatnich dniach tą drogą miał miejsce exodus ze Starego Miasta do Śródmieścia i na Żoliborz. Kanał ten wywiera olbrzymie wrażenie na zwiedzających dzięki zastosowaniu technik audiowizualnych. W trakcie zwiedzania słychać ryk samolotów, wystrzały z broni czy bombardowanie.

Muzeum podzielone jest na ekspozycje znajdujące się na kilku kondygnacjach, odpowiednio parter, I piętro, antresola i podziemia. Twórcami projektów ekspozycji są Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski. Na parterze przedstawiono codzienne życie Warszawy z całego okresu okupacji. Nastrój tworzą zdjęcia oraz typowa wystawa muzealna wpleciona w nietypową aranżację wnętrz, pełną elementów z epoki. Muzeum Powstania Warszawskiego

Na antresoli oddano walki z sierpnia, rzeź Woli, a także przejawy życia religijnego i kulturalnego powstańców. Znajduje się tu także powstańczy szpital. Właśnie tu znajduje się kanał. Wrześniowe walki mają swoją ekspozycję na piętrze. Ciekawostką jest kawiarenka "Pół Czarnej" stylizowana na lata międzywojenne. Tu także poznamy dalsze, powojenne już losy powstańców, oraz ich cierpienia i tragedię, jakich doświadczali w okresie PRL-u.

Częścią wystawy jest replika samolotu Liberator B-24J, jakimi dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Ciągle trwają prace przy budowie wieży widokowej, która swoją konstrukcją robi wrażenie zniszczonej. Z niej ma być widoczna panorama Warszawy, co będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających.

Muzeum jest obiektem multimedialnym i dzięki znakomitemu połączeniu typowej wystawy z efektami dźwiękowymi i filmowymi, zwiedzanie jest prawdziwą i żywą lekcją historii, pozwala dosłownie poznać życie powstańców i mieszkańców okupowanej stolicy, wczuć się w nie tak jak to tylko możliwe. Całość uzupełnia kilka sal kinowych gdzie można oglądać kroniki z epoki, także kręcone w trakcie powstania, oraz programy edukacyjne przygotowane przez historyków. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego to obiekt unikatowy na skalę Polski, a także niezwykle prekursorski w skali światowej. Zarówno w samej konstrukcji budowli, otwartej i pojemnej, a do tego ściśle osadzonej w epoce, jak i w projekcie wnętrz, jest mistrzowskim przykładem dostosowania projektu do potrzeb. Architektom i autorom kompozycji historycznej udało się oddać ducha czasu, namacalnie i jak nigdy dotąd przybliżyć tamte czasy.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.