Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Metro Plac Wilsona
Metro : Plac Wilsona

Metro Warszawskie Plac Wilsona Stacja Plac Wilsona. Stacja położona na Żoliborzu. Jest to osiemnasty przystanek warszawskiego metra. Oddany do użytku został w 2005 roku.
Jest to niezwykle wyróżniająca się budowla. Jej główny charakterystyczny element zaprojektował Andrzej Chołdzyński. Owym elementem wyróżniającym stację pośród innych jest olbrzymi lampion zmieniający barwę. Ma on kształ elipsy i w zależności od pory dnia zmienia barwę. Stacja raz świeci na czerwono, fioletowo niebiesko i zielono. Jest to innowacyjny projekt w polskim metrze.
Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym są także wejścia do stacji metra. Są one bowiem przeszklone z napisem - Plac Wilsona.
W 2008 roku na konferencji Metrorail w Kopenhadze stacja Plac Wilsona została uznana za najpiękniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach. Jest to niezwykłe wyróżnienie nie tylko dla architekta, ale także dla całej Warszawy. Mimo iż posiadamy jedynie jedną linię metra rozwiązania architektoniczne jakie wykorzystywane są w naszym kraju zwracają uwagę specjalistów z całego świata. Plac Wilsona wybrało ponad 800 ekspertów z branży jako najładniejszą na całym świecie.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.