Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

La Llotja
Architektoniczne wtapianie się w krajobraz : La Llotja

La Llotja Architektura nie musi być zgrzytem w krajobrazie, nie musi być obcym tworem, który kontrastuje z przyrodą czy przytłacza ją swoją postacią. Od lat architekci w różnej formie szukają własnego spojrzenia i na swój sposób próbują zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby w swoim dziele połączyć użytkowe przeznaczenie obiektu z otoczeniem przyrodniczym.

Te przemyślenia przyświecały także grupie Mecanoo Architects, projektantom kompleksu teatralno-kongresowemu La Llotja w Lleidzie w Hiszpanii. Budynek powstawał w latach 2006-2008, a jego podstawowym założeniem było wtopić się w architekturę miasta oraz w otaczający je krajobraz Katalonii z jej górami i wyżynami. W projekcie można dopatrzeć się też odniesień do innej ikony miasta, katedry Seu Vella, a także odnaleźć elementy, które nawiązują bezpośrednio do ogrodniczych tradycji miasta i regionu.

Holenderskim projektantom z Delft La Llotjaudało się wykreować tym projektem przestrzeń, która miejscowej ludności daje możność jak najszerszych społecznych relacji, wykraczających poza użytkowy charakter budowli, a wiec nie ograniczający się tylko i wyłącznie do funkcji teatru.

Sprzyja temu niecodzienna bryła, niby góra, gdzie parter ma mniejsze pole powierzchni niż piętro nad nim, przez co wytworzyła się na dole zadaszona przestrzeń, osłonięta od słońca czy deszczu, idealna dla różnorakich funkcji społecznych i do celebrowania towarzyskich spotkań. To dosłowne i przenośne otwarcie się na mieszkańców miasta jest kolejnym La Llotjapostulatem realizowanym w tym kompleksie. Daje to możliwości dziś nie do przewidzenia i może stać się motorem przedsięwzięć integrujących lokalną społeczność przez zagospodarowanie tak powstałego rozległego placu.

Cały gmach składa się z trzech kondygnacji, gdzie najniższa pełni rolę sali konferencyjnej, dodatkowo osłoniętej przez szersze w swej podstawie piętro. To na środkowym poziomie znajduje sam teatr, którego zewnętrzny hall posiada naokoło wielkie panoramiczne oka, dające wspaniały widok na całe miasto i okolicę. Elewacja wykonana została z kamienia, który znakomicie komponuje się z otaczającymi Llejdę górami katalońskimi.

Wnętrze La Llotja zachowuje trend minimalistyczny, choć niepozbawiony bardziej odważnych wykończeń w postaci drewna czy marmuru, wszystko utrzymane w stylu modernistycznym, z otwartymi przestrzeniami, jednolitymi powierzchniami w śmiałych kolorach i przejrzystością kompozycji.

Całość łączy w sobie użyteczność La Llotja oraz wielkie możliwości do adaptacji obiektu, co w założeniach miało inspirować mieszkańców, aby bezpośrednio przez jego podstawowe zastosowanie, jako teatru, jak i wokół niego, na placu gdzie się znajduje, stworzyć nową jakość i kształtować nowe standardy w architekturze.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.