Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Kolektory słoneczne
Tania energia : Kolektory słoneczne

Polska nie jest może ciepłym krajem, nie jesteśmy oazą słońca, niewiele ponad połowa roku to dni bez zachmurzenia. Odpowiednio około 4,4 godziny dziennie mamy dobre warunki nasłonecznienia. Mimo tego jednak i na przekór położeniu geograficznemu coraz popularniejsze w Polsce stają się kolektory słoneczne, popularnie zwane solarami.

Dziś nie jest to już ciekawostka dla bogaczy, nie jest to już tylko moda i symbol statusu majątkowego, jak to było jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Okazuje się, że dziś za montowaniem kolektorów przemawiają względy ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w dobie wciąż rosnących kosztów związanych z energią pochodzenia organicznego, a więc węgla, ropy i gazu, każda forma zastąpienia tych wyczerpujących się złóż jest istotna.

Od kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej jesteśmy beneficjentem wszystkich unijnych norm i przepisów, a w tym także nowych rozwiązań promujących budownictwo proekologiczne. Oznacza to ulgi przy stosowaniu rozwiązań energooszczędnych, dzięki czemu kolektory są już dziś dostępne niemal dla każdego, na przykład dzięki kredytom i dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który kontynuuje program wsparcia dla przedsięwzięć związanych z rozwojem i montażem odnawialnych źródeł energii. Program ten przewidziany na lata 2010-2014 ma posiadać budżet w wysokości 300 mln zł.

To, jak szybko zwróci się zakup i montaż kolektorów słonecznych, jest jednym z podstawowych elementów, które decydują o podjęciu tej inwestycji i o wyborze konkretnych modeli. Dofinansowanie może polegać na zwrocie części kredytu bankowego do 45% całości kosztów, co dla większości indywidualnych klientów jest olbrzymim wsparciem. W związku z tym coraz więcej firm oferuje montaż kolektorów, a wzrost konkurencji w połączeniu z wciąż rozwijającymi się technologiami to coraz niższe koszty instalacji.

Ze względu na dużą różnorodność konkretnych rozwiązań i ścisłą zależność ceny od wielkości samych kolektorów jak i rodzaju budynku, nie będę tu omawiać konkretnych typów ani podawać cen, które wciąż spadają i szybko stają się nieaktualne. Te informacje można znaleźć w informatorach wydawanych przez firmy specjalizujące się w produkcji i montażu solarów, lub w Internecie. Zachęcam jednak, aby poświęcić czas by zapoznać się z tą nowoczesną technologią, która zdobywa coraz większą popularność i zajmuje coraz znaczniejszy udział w wśród źródeł energii.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.