Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Kablować po włosku
Biurowiec: Kablować po włosku

Biurowiec Cabel Coraz powszechniejsza regułą jest, że wielkie i średnie firmy i przedsiębiorstwa na całym świecie starają się wyróżnić i zwrócić uwagę na siebie architekturą swoich siedzib. Być szarym, niewidocznym na tle innych, na tle konkurencji to skazywać się na przegraną w świecie wolnego rynku. Reprezentacyjny gmach to prestiż, wyróżnik i symbol osiągniętego statusu, a to są atuty, których nie można odrzucić bez ryzyka, że odpadnie się z rywalizacji.

W tej konwencji znakomicie znajduje się siedziba włoskiej firmy informatycznej Cabel Industry, specjalizującej się w oprogramowaniu dla banków. Projekt autorstwa Massimo Mariani jest nowoczesny w formie, łącząc swoistą przejrzystość konstrukcji z udaną próbą oddania charakteru działalności firmy, bez prostego odniesienia się do branżowych symboli. Pozwoliło to uniknąć nachalności w wyrazie budynku, oraz dało architektom dużą swobodę w realizacji całości. Nie stosując naiwnych aluzji do rekwizytów informatycznych, oraz unikając rozwiązań futurystycznych, całość zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz oddaje istotę ducha firmy zachowując jednocześnie świeżość i oryginalność nie tracąc przy tym nic z koniecznej funkcjonalności.

Biurowiec Cabel Industry znajduje się w miasteczku Empoli, w jego strefie przemysłowej. Samo Empoli, 44-tysięczne miasto, leży w Toskanii nieopodal Florencji.

Materiałami dominującymi w konstrukcji budynku są betonowe półfabrykaty w połączeniu z aluminiową elewacją. Już samo wejście do biurowca jest oryginalne, gdyż są to 3 kładki zawieszone nad fosą. Budynek składa się z części podziemnej, niewidocznej z powierzchni, oraz naziemnej. Podziemna część wykonana jest z przewagą szkła i nieodparcie nasuwa skojarzenia z akwarium. Ta część oświetlana jest za dnia przez okna znajdujące się w fosie.

Biurowiec Cabel Bryła zewnętrzna ma obłe kształty, co ma swoje przeniesienie na wystrój wnętrz i wyposażenie, w czym widać odwagę projektantów i projektantów wnętrz. Fasada ozdobiona jest obłymi otworami co nadaje jej bardzo oryginalny wygląd. Wraz z barwnymi szkłami wejść, daje to niezwykłe efekty kolorystyczne. Jeszcze większe wrażenie całość robi nocą, gdyż elementy te są podświetlone.

Na koniec warto podkreślić godne pochwały rozwiązanie układu ogrzewania, który opiera się na systemie fotowoltaicznym, czyli zamieniającym energię słoneczną w prąd stały. Dzięki zastosowaniu tej technologii gmach jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. Widać tu proekologiczne zaangażowanie ze strony firmy Cabel Industry.

Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.