Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Inntel Hotel
Domek z domków : Inntel Hotel

Inntel Hotel W powszechnym dziś trendzie i nacisku na oryginalność, niepowtarzalność, wyjątkowość, co przejawia się także i w architekturze, gubimy często to, co przeciwnie, jest tradycją, kontynuacją, jest trwaniem. Jakże często odbija się to niekorzystnie na naszym krajobrazie architektonicznym w postaci dziwacznych budowli, nieprzystających do otoczenia, będących dysonansem z otoczeniem.

W tym kontekście niezwykły jest projekt Wilfrieda van Windena z grupy WAM Architecten z Holandii, autor gmachu hotelu Inntel Hotel w Zaandam. Jego koncepcja opiera się bowiem na najbardziej typowym i rozpoznawalnym dla Holandii typie drewnianego domu, a do tego zachowuje tradycyjne barwy regionu Zaan, kolor zielony, przy tym jest to bez wątpienia konstrukcja niezwykle oryginalna i niepowtarzalna.

Otwarty 18 marca tego roku hotel, ma 11 pięter, wysokość około 40 metrów, a piętra te ułożone zostały jakby z mniejszych, jednorodzinnych domków. Łącznie jest ich 70. Wyjątkowy efekt polega na tym, że konstrukcja oddaje wrażenie jakby rzeczywiście były to pojedyncze domy, umieszczone jeden na drugim. Architekci i budowniczowie osiągnęli to przez wysunięcie niektórych elementów, nawet całych pięter, na pewna odległość poza linię ściany. Tak samo zachowano przy tym linię dachu, który jest ucięty i przytłoczony niejako przez dom nad nim. Te przeplatające się dachy i podłogi, dają autentyczne wrażenie gigantycznej, kartonowej zabawki, co nie każdemu musi się podobać, ale nikogo nie pozostawi obojętnym. Inntel Hotel

Konstrukcja ta niewątpliwie przyciąga wzrok, można też spodziewać się, że przyciągnie rzesze turystów z całego świata i stanie się atrakcją miasta. Zachęci do tego, aby spędzić tam noc, ale też pokaże oblicze tradycyjnej, dawnej, drewnianej Holandii, a przez to skłoni do bliższego poznania historii regionu.

Obiekt posiada 160 pokoi, a do tego infrastrukturę, która dziś jest już standardem nowoczesnych hoteli, taką jak basen, restaurację, bar czy centrum Wellness, oraz mniej może typową, ale tym bardziej interesującą jak turecka łaźnia. Inntel Hotel

Podsumowując, wrażenie ?poskładania? jest dominujące przy pierwszym kontakcie z projektem hotelu. Jest to niewątpliwie zamierzony efekt, ale choć może to wywoływać kontrowersje, nie można odmówić architektom ani odwagi, ani wyobraźni, a przy tym, gdy skupimy się i zdobędziemy na obiektywizm, nie można też nie dostrzec wizji. Hotel, który jest odniesieniem do tradycji kraju i regionu, hotel, który jest jak dom. To brzmi jak bajka i wygląda jak bajka.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.