Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Duma Puław - Pałac Czartoryskich
puławy : pałac czartoryskich : polskie Ateny

Pałac Czartoryskich W latach 1671-676 w Puławach został wybudowany zamek obronny dla marszałka Stanisława Honoriusza Lubomirskiego. Architektem tego zamku został Tylman z Gameren. Budowla miała funkcję głównie obronną. Jej plany osadzone były w kształcie prostokąta z czterema alkierzami. Pałac został zniszczony w 1706 roku kiedy to wojska szwedzkie najechały na nasz kraj. Zniszczono także całe otoczenie pałacu.

Odbudową pałacu zajęły się rodu Sieniawskich, których własnością były Puławy w czasie najazdy Szwedów, oraz Czartoryskich. Izabela i Adam Kazimierz Czartoryscy mieli wielki wkład w rozwój kultury doby oświecenia. We dworze w Puławach zgromadzili oni niezwykłe grono prześwietnych artystów, od malarzy po architektów i pisarzy. To w Puławach swoją obecnościa raczyli m.in. Jan Piotr Norblin, Kazimierz Wojniakowski, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Chrystian Piotr Aigner..

W 1801 roku zostało otworzone pierwsze w całej Polsce Muzeum Narodowe ( w dzisiejszej Świątyni Sybilli). Zgromadzono tutaj także niezwykle okazały księgozbiór. Finansowano przeróżne prace naukowe w które zaangażowani byli znani naukowcy. Kszałcono tutaj także młodzież arystokratyczną i ziemiańską. Dwór wraz z całym otoczeniem wspaniale prosperował. Dzięki temu Paławy zwane były w szerokich kręgach jako Polskie Ateny. James Savage został autorem przepięknego parku i ogrodu angielskiego jaki otaczał cały Dwór. Do dnia dzisiejszego w Parku są okazy drzew z tamtych lat.

Niestety syn Izabeli i Adama Kazimierza - Adam Jerzy Czartoryski został skazany na śmierć. Wyjechał wraz z całą rodziną do Paryża aby uniknąć wyroku, na który skazany został za udział w Powstaniu Listopadowym. Wówczas władze rosyjskie skonfiskowały wszystkie dobra Czartoryskich. Pałac został wielokrotnie przebudowany. Umieszczono tutaj Aleksandryjski Instytut Wychowanie Panien. Od 1862 roku założono rolnicze placówki naukowe.

Aktualnie w Pałacu działa Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.