Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Bolestraszyce
Wieś w Podkarpaciu: Bolestraszyce

Bolestraszyce Bolestraszyce to malowniczo położona wieś w województwie podkarpackim, leżąca niedaleko Przemyśla. W związku z tym, że miasto Przemyśl było ważną twierdzą na wschodnich granicach Polski, zostało bardzo silnie umocnione, a okoliczne miejscowości, w tym Bolestraszyce, były powiązane z miastem systemem obronnym. Jednym z punktów oporu był fort pancerny klasy "Einheitsfort", który był elementem strategicznej obrony miasta. Znajdował się w zewnętrznym pierścieniu Twierdzy Przemyśl i pełnił ważną rolę w ochronie przepraw przez rzekę San oraz linii kolejowej łączącej Przemyśl z Krakowem. Nawiązuje do tego nazwa fortu San Rideau, co po francusku znaczy Osłona Sanu. Jako element fortyfikacji miasta, fort nosił numer XIII.

Został zbudowany w latach 1892-1896 na planie trapezu, którego boki wynosiły 250 m i 90 m. Był otoczony przez głęboki rów, tak zwaną suchą fosę. Fort otaczały grube mury oraz ziemne wały. Zbudowany był z betonu oraz cegieł i otoczony drutem kolczastym i zasiekami żeby utrudnić wrogom podejście blisko. W nocy ustawiany był reflektor, który oświetlał pole wokoło co pomagało wypatrzyć wroga. Projektantem fortu był Moritz von Brunner, oficer austriacki, który zaprojektował także szereg innych fortów wokół Przemyśla. Do obrony fort posiadał haubice kaliber 150 mm, które były umieszczone w wieżach i osłonięte pancernymi kopułami oraz armaty kaliber 80 mm. Załoga to było ponad 800 żołnierzy i oficerów. Niedaleko znajdowały inne forty, tak zwane forty pomocnicze XIIIa "Zabłocie" i XIIIb "Bolestraszyce". W części koszar znajdowały się pomieszczenia gdzie mieszkała załoga, kuchnie, toalety, magazyny, a cała powierzchnia wynosiła razem 2200 m2.

Z Fortem XIII związana jest niezwykła historia, która dotyczy okresu I wojny światowej. W wyniku walk fort został mocno zniszczony i przestał nadawać się do obrony, dlatego wydano rozkaz aby go wysadzić. Działo się to 22 marca 1915 roku, kiedy fort zajęli Rosjanie. Ale zapomniano przy tym o rosyjskich jeńcach, którzy byli zamknięci w forcie, w piwnicach. Było ich dwóch. Kiedy gruz zawalił drzwi, zostali zamknięci w więzieniu. Tak się złożyło, że udało im się dostać do zapasów żywności i wody. To pozwoliło im przeżyć. Kiedy w 1923 roku zaczęto rozbierać budynki, natrafiono na żelazne drzwi, za którymi znaleziono żywego człowieka. Jak podają świadkowie tamtych wydarzeń, był to jeden z rosyjskich oficerów, który był tam zamknięty przez 8 lat. Niestety był bardzo wychudzony i brudny. Pomimo starań lekarzy nie udało się go uratować i zmarł. W tym samym pomieszczeniu znajdował się szkielet innego człowieka. Według znalezionych wspomnień, które robił jedne z więzniów, drugi nie mógł wytrzymać tej niewoli i popełnił samobójstwa, dlatego niedoczekał odkopania. Niestety ta relacja jest bardzo niepewna i wielu ludzi uważa ją za fałszywą. Twierdzą, że to tylko miejscowa legenda. Jednak ta historia jest tak ciekawa, że w 1984 roku nakręcono o tym film pod tytułem "Fort 13" w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Role oficerów rosyjskich zagrali Leon Niemczyk i Janusz Krawczyk.

Inną atrakcją Bolestraszyc jest arboretum, czyli ogród naukowo-badawczy, gdzie znajduje się kolekcja drzew i krzewów. Tworzy się je, aby chronić rzadkie gatunki i odmiany. Arboretum w Bolestraszycach powstało w 1975 roku na dawnym terenie parkowym. Jest cennym zabytkiem przyrody i kultury. Pełni rolę obiektu przyrodniczego, kulturowego, dydaktycznego i naukowego. W połowie XIX wieku tu mieszkał i tworzył jeden z największych polskich malarzy romantycznych, Piotr Michałowski, znany z takich obrazów jak "Somosierra", "Napoleon na koniu" czy "Studium głowy końskiej". Arboretum zajmuje powierzchnię 308,13 ha. Część budynków to oryginalne zabytki z XVIII wieku, które zostały przekształcone w sale muzealne, pracownie oraz pomieszczenia gospodarcze. Chronionych i badanych jest tu kilka tysięcy gatunków i odmian roślin z Polski i różnych stron świata.

Bolestraszyce to pięknie położona miejscowość z wieloma atrakcjami, obowiązkowy przystanek dla każdego, kto odwiedza te strony. Atrakcji wystarczy na znacznie dłużej niż tylko na kilka godzin, dlatego można polecić tę miejscowość na dłuższy wypoczynek, aby móc spokojnie nacieszyć się wszystkimi.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.