Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Arena Zagreb
Nowoczesność i użytkowość : Arena Zagreb

Sport jest formą rozrywki, która potrafi Arena Zagreb zgromadzić największe rzesze ludzi, ale wymaga przy tym złożonej infrastruktury. Jest to element niezbędny dla wielu dyscyplin, a projekt obiektu może stać się dominującym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji, nie tylko z przyczyn stricte sportowych.

Świadome tego faktu były władze Zagrzebia, a także zaangażowany w przedsięwzięcie rząd Chorwacji, kiedy zlecili stworzenie projektu wielofunkcyjnej areny sportowej chorwackiemu studiu architektonicznemu UPI-2M. Priorytetem dla twórców było, aby hala była gotowa na Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej 2009, co udało się zrealizować. Tak powstała Arena Zagreb, mogąca pomieścić ponad 15 tysięcy widzów oraz zapewnić im wiele innych atrakcji nie tylko czysto sportowych. Za swój projekt studio otrzymało prestiżową nagrodę Structual Design of the Year, którą przyznano im w czasie Światowego Festiwalu Architektonicznego w Barcelonie.

Obiekt swoim kształtem nawiązuje do najlepszych tradycji, ale twórcy znaleźli tu złoty środek, aby połączyć elementy nieodzowne dla tego typu konstrukcji z nawiązaniem do ducha miasta. Kryta hala ma ponad 90 tysięcy metrów kwadratowych, znajduje się niedaleko zagrzebskiego centrum rekreacji i sportu Jarun. Otacza ją osiemdziesiąt sześć niemal 40-stometrowych spłaszczonych bocznie kolumn z żelbetonu, wygiętych pałąkowato i zbiegających się ku środkowi, które tworzą wokół jakby gęstą koronę lub kielich kwiatu. Dominującym budulcem są elementy poliwęglanowe i stal, co nadaje arenie niezwykle nowoczesny wygląd.

Prócz piłki ręcznej, na obiekcie można także organizować zawody w koszykówce, siatkówce, futsalu, lekkoatletyce i innych dyscyplinach.

Jednak w dzisiejszych czasach boiskoArena Zagreb i bieżnia to za mało, aby kompleksowo obsłużyć kibica, dlatego projekt obejmuje cały kompleks handlowo rozrywkowy, nazwany Arena Center, w skład, którego wchodzą towarzyszące obiekty jak kina, restauracje, centra urody i oczywiście parkingi. Sama hala przystosowana jest też do tego, aby wykorzystać ją do organizowania koncertów muzycznych, różnorakich wystaw, oraz takich przedsięwzięć jak targi czy kongresy.

Podsumowując, Arena Zagreb jest przykładem nowoczesnego i kompleksowego podejścia do wyglądu obiektów sportowych, łącząc w sobie nowoczesną konstrukcję, funkcjonalność i bogate zaplecze, co powinno stać się standardem na przyszłość i inspirować inne tego typu przedsięwzięcia.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.