Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
#########
mapa strony strona główna
#########

Architektura - historia
architektura : daniel libeskind : zaha hadid

Architektura, jako dziedzina jest zapewne każdemu znana, ale jeżeli zapytać o historię niewiele osób miałoby coś do powiedzenia. Kojarzy nam się z budownictwem, ale architektura to nie tylko projekt budowy domu, architektura to sztuka.

Etymologia wyrazu nie jest skomplikowana: łacińskie architektura zostało zapożyczone z języka greckiego: architekton, co oznacza budowniczy. Definicji architektury jest tak wiele jak ludzi się nią zajmujących, oto jedna z nich: "architektura jest sztuką organizowania przestrzeni, obejmującą dziedziny techniki, a jednocześnie m.in. sztuki i filozofii, która zajmuje się transformacją przestrzeni, jaką zamieszkujemy, na miarę naszych osiągnięć, aspiracji i nadziei".

Zawód architekta jest znany od czasów najdawniejszych kiedy to ludzie zaczęli budować swoje pierwsze ogniska domowe, aby uchronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także zwierzętami. Czasy starożytne zostawiły po sobie wspaniałe budowle(np. Panteon w Rzymie czy Akropol w Atenach), które do dnia dzisiejszego są inspiracją wielu artystów. Historia architektury przeszła długą drogę. Spójrzmy teraz jak wygląda współczesna architektura. Sztuka współczesna ma swój początek we Francji, uważa się, że jej czas nastał wraz z Wielką Rewolucją Francuską (1789 rok). Współczesna architektura przejawia się przemieszaniem stylów poprzez neomodernizm, dekonstruktywizm czy postmodernizm. Jest to "sztuka dla sztuki", artysta chce być wyzwolony, nie działa ze względu na zysk, ani nie działa dla innych, jego sztuka jest sposobem wyrażania myśli i uczuć, jest emocjonalnie związany z budowlą. Te czynniki spowodowały, że współczesna architektura nie jest jednolita, nie mamy jednego, klarownego stylu, ani określonych reguł. Jednymi z najsławniejszych architektów współczesnych są: Daniel Libenkind, Zaha Hadid, James Stirling czy Steven Holl.

Zawód architekta można powiedzieć, że jest elitarny; wiele trzeba zrobić czasami wiele poświęcić, aby wybić się. Architekt ma uznanie społeczne, często jest identyfikowany ze swoim budowlami, nie wystarczy nam już dowiedzieć się kto jest twórcą budynku, chcemy poznać intencje autora, jego życie, co na jego twórczość wpływa. Żeby zostać architektem musimy ukończyć studia wyższe na kierunku architektura i urbanistyka. Wybór uczelni mamy coraz większy, gdyż oprócz uniwersytetów czy akademii państwowych mamy też uczelnie niepaństwowe(jak na razie lepiej postrzegane jest ukończenie państwowej placówki). Możemy wybrać studia licencjackie bądź magisterskie. Kierunek ten obejmuje wiele przedmiotów takich jak matematykę, materiałoznawstwo budowlane, inżynierię miejską czy socjologie miasta. Studia architektoniczne oprócz wiedzy teoretycznej już od pierwszego roku są uzupełniane praktykami, oprócz zajęć plenerowych studenci architektury muszą odbyć praktyki: budowlane, ruralistyczne, urbanistyczne, przy inwentaryzacji zabytków architektury, a także w pracowni projektów. Po studiach pozostaje albo praca w pracowni architektonicznej (na początek niskie zarobki od 1500-2000 zł miesięcznie) lub praca samodzielna (realna po pięciu czy dziesięciu latach zbierania doświadczeń).

Jak widać architektura jest piękną sztuką, ale też, żeby stać się jej rzemieślnikiem potrzeba dużo determinacji i inwencji twórczej.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.