Nieruchomości Architektura Budownictwo

TwojePodworko.pl
mapa strony strona główna

Złote tarasy jako kontrowersyjne dzieło współczesnej architektury
zlote tarasy : architektura

Warszawa w ostatnich latach wygląda jak hala produkcyjna wieżowców i centrów handlowych. Mieszkańcy nie są tym zachwyceni, a poniektórzy uważają, że obecna zabudowa stolicy a zwłaszcza kontrowersyjnego miejsca wokół Dworca Centralnego I Pałacu Kultury i Nauki jest nie dopasowana do architektury miasta, a samo centrum staje się "szklane". Przyjrzyjmy się jednemu z niedawno otwartych kompleksów Złote Tarasy.

Złote Tarasy, to kompleks handlowo- biurowo-rozrywkowy. Znajduje się koło Dworca Centralnego i Pałacu Kultury i Nauki. Złote Tarasy - wbrew nazwie nie są złote, ani ze złotem się nie kojarzą- nazwa wzięła się od ul. Złotej, na której kompleks się znajduje. Budynek ma powierzchnię 225 tysięcy m2, z czego 65 tysięcy m2 zajmuje powierzchnia handlowo - rozrywkowa. Pod ziemią znajduje się czterokondygnacyjny parking dla prawie 1700 samochodów. Złote Tarasy zostały zaprojektowane przez pracownię Jerde Partnership . Inwestorem budynku jest ING Real Estate, zaś wykonawcą firma Skanska. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2002 roku, a zakończona została w 2007 roku.

Historia budowy Złotych Tarasów jest owiana skandalami i kontrowersjami. Zacząć trzeba od podstaw czyli Złote Tarasy jako kontrowersyjne dzieło architektoniczne. W Złotych Tarasach jako budowli możemy znaleźć pierwsze symptomy (falujący dach)jednego z nowomodnych stylów w architekturze tzw. "bloboarchitektury", która nawiązuje do natury, organicznych kształtów. Falujący, szklany dach(nazywany też kosmicznym), który w rzeczywistości jest wielopoziomowym tarasowym dziedzińcem ma przypominać park miejski, zamysłem twórców było przedstawienie go nam jako metafory parku miejskiego widzianego z lotu ptaka, powierzchnia ta jest wsparta na kilkunastu podporach w kształcie drzew. W skład budynku oprócz pofalowanego dachu wchodzi : wielocalowy multipleks, dwa wygięte w łuk biurowce oraz wieżowiec Tower, wszystkie te budynki są ze sobą połączone. Złote Tarasy są kontrowersyjne nie tylko ze względu na ich wygląd - historia budowy też jest dość interesująca - w ciągu pięciu lat budowy wielokrotnie wkraczał prokurator, a protesty pseudoekologów niejednokrotnie wstrzymywały prace. Jeszcze zanim zaczęto budowę wyszło na jaw, że grunty, które miasto sprzedało inwestorowi należały przed wojną do rodziny Żółtowskich i teraz starają się o odzyskanie działki (potem wygrali oni w sądzie z ratuszem). Gdy już budowa się rozpoczęła ówczesny prezydent miasta złożył w prokuraturze doniesienie o zaniżeniu wartości gruntu wzniesionego przez miasto. W lipcu 2004 roku sąd uchylił pozwolenie na budowę, przyczyną była akcja pseudoekologicznej organizacji, która znalazła błąd w dokumentach. O kosmicznych kopułach Złotych Tarasów nawet Discovery nakręciło film dokumentalny.

Mimo tych wszystkich skandali i afer Złote Tarasy otrzymały nagrodę na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Handlowych MAPIC w Cannes jako najlepszy projekt komercyjny na świecie, a także Europejską Nagrodę dla Najlepszej Stalowej Konstrukcji. Złote Tarasy są "sławne" na całą Polskę, cóż może to dzięki tym wszystkim skandalom ten kompleks zyskał tak dużą sławę i popularność.
Daniel Libeskind
Moda na zakup
nieruchomości w
Hiszpanii i Bułgarii
Unia zmienia
prawo dotyczące
kredytów konsumenckich
Top 10
najbrzydszych budynków
w Polsce
Top 10
najładniejszych budowli
w Polsce
Czy warto
inwestować w
nieruchomości
w Szczecinie?
Copyright 2008. All rights reserved.